Filmclub 9 Pegasus x De Uitkijk
Beste Pegasusvrienden,
Na de zomerstop gaan we samen met De Uitkijk weer verder met onze filmclub. Dit keer gaan we naar Georgië met:
The Legend of Suram Fortress
(1985) Regie: Sergei Parajanov
(Engels ondertiteld)
The Legend of Suram Fortress is gebaseerd op een Georgisch volksverhaal, dat filmisch tot leven wordt gebracht door Parajanovs verfijnde, eigenzinnige stijl van weelderige kostuums, opvallende tableaus en onvergetelijke mise-en-scène. Via twee verhaallijnen (één in de tegenwoordige tijd en de andere als een reeks flashbacks) gaat het verhaal over de inwoners van een afgelegen bergdorp die een fort bouwen om zichzelf te verdedigen tegen vijandelijke aanvallen. Het bouwwerk begint echter af te brokkelen. Een waarzegster voorspelt dat een man in de muren van het fort moet worden gemetseld om te voorkomen dat het instort.
The Legend of Suram Fortress is de eerste film na Parajanovs gevangenschap en markeert zijn terugkeer naar de filmwereld, nadat hij vijftien jaar lang te maken had met Sovjetcensuur vanwege politieke en esthetische conflicten.
Woensdag 8 oktober 2025
Aanvang 20.45 uur met een inleiding van Georgiëkenner Karel Onwijn.
Na afloop van de film is er de mogelijkheid om, in de informele setting van het café, nog vragen te stellen.
Bestel hier je kaartje
Filmtheater De Uitkijk
(Prinsengracht 452, Amsterdam)
=======
Wil je na deze film nog meer zien over Georgië, dan hebben wij goed nieuws voor je! Bij Het Documentaire Paviljoen zijn twee vertoningen te bezoeken van de documentaire
Self-Portrait Along the Borderline
Anna Dziapshipa (Georgië 2022)
Het hart van deze autobiografische essayfilm wordt gevormd door de zoektocht naar een huis dat de familie van Dziapshipa 23 jaar geleden verliet. Dat huis staat in Abchazië, een aan de Zwarte Zee grenzend gebied dat zich in 1994 onafhankelijk verklaarde maar door een groot deel van de wereld niet als natie wordt erkend. Voor Georgiërs is het verboden er naartoe te reizen. Het huis staat symbool voor de ontheemding, voor de breuklijn die loopt door Dziapshipa’s identiteit. Het openen van de deur van dat huis betekent ook het openen van een lang ontoegankelijk gebleven verleden.

Zaterdag 27 september om 19.00 uur
Vrijdag 10 oktober om 13.00 uur
Met de code PegasusPaviljoen50 krijg je 50% korting op je kaartje!
Bestel hier je kaartje voor de documentaire
Het Documentaire Pavilloen
Vondelpark 3
1071 AA Amsterdam